تبلیغات

قالب وبلاگ

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه - آشنایی با دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه :

 

در سال 1362 همزمان با شكل گیری دانشگاه  آزاداسلامی در تهران  و تبریز ، دستور تاسیس  دانشگاه آزاد اسلامی  واحد ارومیه  نیز صادر گردید   و برای تبرك  مبلغ 100000 ریال  ( ده هزار تومان )  از طرف  حضرت امام خمینی  (ره)  نیز در اختیار  دانشگاه گذاشته  شد .  اما به علت  وقوع جنگ  در منطقه  و اثرات ناشی  از آن  و علیرغم  تلاش های  فراوان  ، این امر  مدتی  به تعویق افتاد .

بعدها  به دنبال تشریف فرمایی حضرت آیت ا... خامنه ای  ( در زمان  مسئولیت  ریاست جمهوری )  به ارومیه  و در پی درخواست  مردم  ارومیه ،  معظم له  مقرر فرمود كه هرچه زودتر  مقدمات  تاسیس دانشگاه  آزاد اسلامی  و پذیرش دانشجو  در این شهر فراهم  گردد  و در این راستا از طرف  سازمان مركزی  حكم رسمی  راه اندازی  دانشگاه آزاد  اسلامی  واحد ارومیه  به مدیریت  آقای دكتر رسول خدابخش  صادر گردید .  بدین ترتیب  با تلاش  شبانه روزی  و مستمر ایشان و كاركنان محدود این دانشگاه  و مساعدت های  اولیه  استاندار  وقت مرحوم مهندس عطایی  و حمایت همه جانبه  امام جمعه  محترم ارومیه  حاج آقا حسنی مقدمات پذیرش  دانشجو برای نیمسال  دوم سالتحصیلی  68 ـ 67 صورت گرفت  و در همان سال  تحصیلی  اولین كنكور  دانشگاه آزاد اسلامی  برگزار  و برای  دو رشته  فیزیك كاربردی  و اقتصاد  بازرگانی در مقطع  كارشناسی  و رشته  دامپزشكی  در مقطع دكتری  حرفه ای 116  نفر دانشجو  پذیرش  گردیدند .  پس از آن  دانشگاه آزاد  اسلامی  اورمیه با خرید  و احداث  بناهای جدید  و با تاسیس  رشته های  متعدد علمی  و بكارگیری  اعضای  هیات علمی  جدید  به سرعت  به رشد فیزیكی   و كیفی مطلوبی  دست یافت .

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با درجه کمی و کیفی ((جامع)) یکی از بزرگ ترین مراکز علمی شمال غرب کشور محسوب می شود. این دانشگاه دارای 3 دانشکده مصوب شامل : دانشکده دامپزشکی و پیراپزشکی – دانشکده علوم پایه و دانشکده علوم انسانی به همراه بخش ها و گروه های آموزشی مختلف دیگر می باشد که در 3  مجتمع آموزشی - پژوهشی مستقر گردیده اند.

تعداد دانشجویان این واحد دانشگاهی 17500 نفر می باشد که  در 4 مقطع  کاردانی،کارشناسی(پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد و  دکترا مشغول به تحصیل هستند.

متراژ کل زمین های تحت تملک این دانشگاه 101 هکتار می باشد که 87 هزار متر مربع آن تحت ساخت و ساز قرار گرفته و 83 هزار متر مربع در قالب فضاهای آموزشی ، رفاهی و... به بهره برداری رسیده و4 هزار متر مربع آن در دست ساختمان می باشد.

   سرانه آموزشی ، رفاهی این دانشگاه در حال حاضر 2/7 متر مربع بوده و تعداد اعضای هیات علمی 190 نفر و تعداد کارکنان و پرسنل اداری 260 نفر می باشد.

 بررسی  ها   نشان می دهد که  دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با توجه به برنامه ریزی های منظم انجام شده قبلی و بسترسازی مناسب آن از بدو تاسیس در قالب فاز های 1 و 2 برنامه توسعه دانشگاه مطابق با سیاست های کلان توسعه در سراسر کشور علیرغم رکود نسبی در سال های 90 تا 92،  طی سال های اخیر شاهد یک جهش بزرگ در زمینه های علمی، آموزشی ، پژوهشی ، عمرانی و ... بوده است، این پیشرفت ها در زمینه های افزایش  رشته های تحصیلات تکمیلی  ، افزایش تعداد دانشجو  ، افزایش جذب اعضای هیات علمی از طریق هیات های جذب استانی ، افزایش فضاهای آموزشی و رفاهی وپیشرفت های عمرانی بیشتر به چشم می خورد.

ریاست این دانشگاه اکنون بر عهده دکتر عزیز جوانپور هروی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز و دبیر سابق منطقه 2، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و واحد علوم و تحقیقات استان آذربایجان شرقی است.(آشنایی بیشتر با دکتر عزیز جوانپور در بخش صفحات جانبی همین وبلاگ).

نویسنده: سعید فهیمی - مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه