تبلیغات

قالب وبلاگ

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه - اختراع دستگاه ضدعفونی کننده زباله با استفاده از اکسیژن فعال توسط دانشجوی واحد ارومیه
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


رضا نصرالهی نرگس آباد دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه با همکاری دکتر مهرداد فوج لعلی و دکتر مهران محمدی از اساتید دانشگاه ارومیه موفق به اختراع دستگاه ضدعفونی کننده زباله با استفاده از اکسیژن فعال شد.

مخترع جوان این دستگاه در تشریح نحوه عملکرد این دستگاه و علت استفاده از اکسیژن فعال گفت: اکسیژن فعال یک ضد عفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و کاربردهای بسیاری در ضد عفونی هوا،آب،محیط کار (شستشوی دیوارها ،کف زمین و سطوح باآب محتوی اکسیژن فعال)،لباس های کار و لوازم مختلف دارد. اکسیژن فعال یا ازن بر خلاف ضدعفونی کننده های معمول مانند کلر،فرمالین،متیل برماید و سایر مواد شیمیایی طی عمل اکسیداسیون هیچ گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد . ضد عفونی هوا با اکسیژن فعال به صورت پیوسته در حین کار و بدون تخلیه مکان انجام می گیرد و در نتیجه به طور مرتب میزان آلودگی در محیط کاهش می یابد.

وی افزود: ضد عفونی با اکسیژن فعال بر خلاف کلر یا سایر مواد شیمیایی ،هیچ گونه مواد سمی یا مضر در آب به جا نمی گذارد و نیازی به پالایش مجدد آب نیست .مولکول اکسیژن فعال پایدار نیست و پس از مدت کوتاهی شکسته و تبدیل به مولکول پایدار اکسیژن می گردد. اثر اکسیژن فعال روی میکروارگانیسم ها بسیار موثر از کلر می باشد.

نصرالهی با اشاره به مزایای استفاده از اکسیژن فعال در تصفیه آب نیز گفت: ضد عفونی و از بین بردن باکتری ها، انگل ها، قارچ ها و . . . بهبود خط منعقد سازی  ، معلق سازی ، زلال سازی ، و فیلتراسیون ، حذف ترکیبات شیمیایی پایدار مانند کود و سموم شیمیایی ، علف کش ها ، حشره کش ها ، شوینده ها ، رنگ ها و . . . همچنین زدودن آهن ، منگنز،و دیگر فلزات سنگین و کاهش تشکیل تری هالومتان ها و پیش سازهای آن ها از مزایای دیگر این دستگاه است.

گفتنی است رضا نصرالهی در مسابقات ابداعات و اختراعات 2013 (آسیا –چین) موفق به دریافت دیپلم افتخار و در مسابقات اختراعات (لهستان – ورشو) موفق به دریافت نشان ویژه کشور لهستان و دیپلم افتخار گردیده است.
نویسنده : سعید فهیمی
تاریخ : یکشنبه 10 آذر 1392