تبلیغات

قالب وبلاگ

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه - پروفسور رسول خدابخش: مدیون خون شهدا و خانواده های محترم آن ها هستیم
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید : آیین تودیع و معارفه روسای سابق و جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه برگزار شد.

دکتر رسول خدابخش در این آیین در آغاز سخنرانی خود ضمن تبریک هفته دولت، به دولت مردان و دولت تدبیر و امید، با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اظهار رضایت ایشان از عملکرد دولت در زمینه های بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، آرامش حاکم بر جامعه و اقتصاد، برایشان آرزوی توفیق و موفقیت نمود.

سپس در ادامه به لازمه وجود خصلت امانت داری در انسان ها تاکید کرد و گفت: مدیریت نوعی امانت است و بدبخت ترین انسان کسی است که در امانتی که به او سپرده می شود خیانت کند.

دکتر خدابخش در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با مولفه های توسعه دانشگاه به نقل از سخنرانی های اخیر دکتر میرزاده رئیس دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با 4 مولفه ایجاد و توسعه یافته است، اول عنایت و دستور حضرت امام خمینی (ره)، دوم همت و طرح و ابتکار بی نظیر آیت الله هاشمی رفسنجانی و مطرح نمودن آن در نماز جمعه، سوم پایمردی، برنامه ریزی و مدیریت کم نظیر آقای دکتر عبدالله جاسبی و چهارم خانواده های فرهیخته که با سخت ترین شرایط به دانشگاه کمک کردند. وی افزود: یک مولفه را نیز من خودم اضافه می کنم که همان فرهیختگان جامعه و اعضای هیات علمی محترمی بودند که در آن زمان بدون هیچ گونه چشم داشتی در این دانشگاه به فعالیت و توسعه علم و دانش پرداختند و بالاتر از همه این ها عنایت خداوند است که دانشگاه آزاد اسلامی را به این نقطه رسانده است.

نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه در استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: اخیرا به طور مکرر می شنویم که رهبر معظم انقلاب صحبت از توسعه پایدار می نمایند و این توسعه پایدار را در 3 عامل استوار دانسته اند، این عوامل توسعه اقتصادی، توسعه فرهنگی و توسعه علمی، فناوری و تکنولوژیکی است. که در این میان توسعه فرهنگی بسیار گسترده است و تنها صرف اموری از قبیل نماز و حجاب و ... نیست، در اثر توسعه فرهنگی است که فرد علاوه برتلاش برای رفع مایحتاج روزمره به فکر آینده و فردای جامعه خود نیز می باشد و تلاش هایش تلاش های جهادگرانه است. وی افزود: یکی از اموری که دکتر میرزاده متعهد به عامل بودن آن شده اند اقدام عملی به این 3 محور است و اقدام در خصوص این مهم را نیز از مدیران خود خواستارند و اینجانب نیز به عنوان نماینده تام الاختیار  این مسئولیت را از ایشان به امانت پذیرفته ام.

دکتر خدابخش در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اگر بخواهیم مراحل مختلف تکمیل دانشگاه آزاد اسلامی را بررسی کنیم، دهه اول دهه تجمیع امکانات، دهه دوم تثبیت، دهه سوم توسعه، دهه چهارم کیفیت و دهه پنجم برابری از نظر تولید علم با بزرگترین دانشگاه های جهان بود، این مقام مسئول افزود: اما در یک تجزیه و تحلیل کلی با توجه به اینکه هیات امنای دانشگاه مغز متفکر برنامه ریزی دانشگاه می باشد و رئیس دانشگاه مدیر اجرایی برنامه هیات امناء می باشد. در تقسیم بندی دیگری می توانیم تاریخچه  دانشگاه آزاد اسلامی را به 3  دوره تقسیم کنیم: دوره اول از بدو تاسیس تا پایان ریاست آقای دکتر جاسبی با ریاست هیات امنایی آیت الله هاشمی رفسنجانی و تلاش های ایشان و دکتر جاسبی و برنامه ریزی ایشان برای به اجرا درآوردن مصوبات هیات امناء، دوره دوم با ریاست آقای دکتر فرهاد دانشجو آغاز و به کمرنگ شدن نقش رئیس هیات امنا منجر شد و دوره سوم که بحمدالله هیات امنا جان تازه ای گرفته و با نقش فعال رئیس هیات امناء و ریاست آقای دکتر میرزاده همراه می باشد، در دوره اول ساخت و سازها و سایر برنامه های آموزشی و جذب نیرو از صفر شروع شد و دانشگاه از هر نظر به شدت توسعه یافت ولی زمانی که این دانشگاه به دکتر میرزاده تحویل داده شد، بیش از 50درصد واحد های آن به دلیل بد خرجی و ولخرجی های بی مورد زیان ده بودند و کارهای اشتباهی نظیر سپرده گذاری در بانک های مختلف برای دریافت سود به جای ساخت و ساز و توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی انجام شد و یا در اکثر موارد سرعت فرآیند جذب هیات علمی  و افزایش رشته ها متوقف شد.

وی در همین راستا ادامه داد، در توسعه اقتصادی کشور دانشگاه آزاد اسلامی نمی تواند بگوید من زیان ده هستم، چون یک واحد زیان ده نمی تواند در توسعه اقتصادی شرکت کند و اعلام شده واحد هایی که خودشان مشکل زیان دهی خود را حل نکنند ادغام خواهند شد ضمنا امسال در برنامه دانشگاه آمده است که واحد ها باید اندکی از تامین هزینه شهریه فاصله بگیرند به طوری که 12 درصد از هزینه دانشگاه ها از منابعی غیر از شهریه نظیر مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان باشد.

دکتر خدابخش ادامه داد، از دیگر مواردی که تعهد داده شده اصرار بر ایجاد فضای پرنشاط و غیر بسته و مستقل است تا بتوان به راحتی انتقاد و اظهار عقیده کرد تا مشکلات  مشخص شود و مدیران و مسئولان دانشگاه های آزاد اسلامی باید برای ایجاد فضای پر نشاط و تلاش در جهت توسعه اقتصادی - فرهنگی وعلمی مجموعه های تحت مدیریت خود اهتمام ورزند.

این مقام مسئول در بحث توسعه رشته های دانشگاهی اضافه کرد: تا 2 ماه پیش کل رشته های مصوب دانشگاه آزاد اسلامی 3114 رشته بود، با توجه به توافق های به عمل آمده و مساعدت وزارت علوم، با توجه به تجمیع ها و صورتجلسات و ... در مقاطع مختلف تحصیلی امروزه 1821 رشته به تصویب رسید و حدود 500 رشته نیز به زودی تصویب و ابلاغ خواهد شد.

وی در پایان خطاب به روسای واحد ها ی مرکز استان گفت: شما مسئول تامین هیات علمی کل استان هستید و باید شبانه روز در این زمینه تلاش کنید چون بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس واحد مرکز استان مثل رئیس دانشگاه کل استان در زمینه جذب هیات علمی می باشد و سایر امور مربوط به کمیسیون ها، کمیته ها، انتصابات معاونین و سایر امور هماهنگی بر عهده معاونین هماهنگی استان هاست.

دکتر رسول خدابخش در پایان ضمن تشکر و قدردانی از روسای واحد های قبلی و همه کسانی که برای این مجموعه زحمت کشیده اند، توفیقات به دست آمده را قبل از هرچیز مدیون خون شهدا و خانواده های محترم آنها دانست و در پایان برای سرپرست جدید واحد ارومیه آرزوی توفیق نمود.
:: مرتبط با: اخبار دانشگاه ,
نویسنده : سعید فهیمی
تاریخ : سه شنبه 11 شهریور 1393