تبلیغات

قالب وبلاگ

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه - تحریف اعداد و ارقام واقعی سعی در وارونه جلوه دادن واقعیت هاست.
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه در استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان: در بحث ظرفیت پذیرش دانشجو، تحریف اعداد و ارقام واقعی سعی در وارونه جلوه دادن واقعیت هاست.

نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه در استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان: در بحث ظرفیت پذیرش دانشجو، تحریف اعداد و ارقام واقعی سعی در وارونه جلوه دادن واقعیت هاست.

دکتر خدابخش گفت: متاسفانه افرادی به دلیل عدم آگاهی کافی از حقایق، با تحریف اعداد و ارقام واقعی سعی در وارونه جلوه دادن واقعیت ها هستند.

دکتر رسول خدابخش در نشست فرهنگی روسای واحد ها و مدیران فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی که در واقع پنجمین جلسه با روسای واحد ها طی چند ماه گذشته بود، افراد جامعه را در زمینه دسترسی به منابع علمی و دینی به 2 قشر با سواد و بی سواد تقسیم کرد و گفت: بی سواد ها کسانی هستند که به اصل و منبع اصلی علوم و معارف دسترسی ندارند و اطلاعات خود را به واسطه رابطینی که در حکم ظرف حمل آب که خواص خود را به آب خالص منتقل می کنند و خلوص آن را برهم می زنند کسب می کنند، ولی باسواد ها که امکان دسترسی به منابع اصلی برایشان میسر است باید از خود چشمه آب بنوشند و سیراب شوند ودر واقع منظور از چشمه همان ائمه اطهار و اهل بیت علیم السلام است.

این استاد و متخصص علوم هسته ای در ادامه صحبت های خود به بحث جبر و اختیار از دیدگاه علم فیزیک پرداخته و اظهار کرد: خداوند در ذرات عالم خواصی قرار داده که هیچ گاه تغییر نمی کنند و همواره بدون هیچ اختیاری بر اساس خواص ذاتی رفتار می کنند و بنابراین در حال تسبیح هستند ولی انسان بر اساس قدرت اختیار و انتخابی که خداوند در نهاد آن قرار داده است عمل کند. وی ادامه داد: در میدان عمل که همگی ما در آن قرار گرفته ایم ستونی از ثواب و ستونی از گناه وجود دارد و این قدرت انتخاب و اختیار انسان است که می تواند فرد را به سمت یکی از آنها هدایت کند و در واقع این همین قدرت انتخاب و اختیار است که انسان را در پیدا کردن راه درست و صحیح در دوراهی ها یاری میکند، چون به نظر من انسان همواره در مواجهه با دو راهی هاست و همه اعمال و ارکان زندگی انسان ها وابسته به این دو راهی ها و انتخاب نوع راه است.

نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه در استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در همین راستا از نماز به عنوان مهم ترین و شاخص ترین رکن برنامه های فرهنگی یاد کرده و گفت: وقتی به معانی عبارات نماز نگاه کرده و در مورد آنها تفکر می کنیم متوجه می شویم که بعد از حمد و ثنای خداوند متعال، از او می خواهیم که مارا به راه راست هدایت کند و در این زمینه نیز انسان در سر دو راهی قرار می گیرد و این قدرت انتخاب در دو راهی است که انسان را از جمادات که همواره در حال تسبیح هستند متمایز می کند و در واقع این اختیار است که به انسان انسانیت می دهد. وی ادامه داد: اهمیت نماز در این است که با نماز انسان خودسازی می کند و آلودگی های محیط را با نماز تطهیر می کند، بنابراین به بحث نماز نباید با دید بخشنامه ای نگاه کرد.

دکتر خدابخش در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به روسای واحد ها گفت: لازم است واحد های دانشگاهی با نهایت دقت و توجه نسبت به ثبت نام پذیرفته شدگان سال 93 اقدام نمایند، به عنوان مثال طبق قوانین دانشجویان برای ثبت نام از کاردانی به کارشناسی و یا از کارشناسی به کارشناسی ارشد باید گواهی شرکت در کنکور داشته باشند و دانشجویانی که بدون آزمون این مقاطع را طی کرده اند حق ادامه تحصیل در مقطع دکتری را ندارند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در بحث تحصیلات تکمیلی اگر یک میلیون و هفتصد هزار نفر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را در نظر بگیریم، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در گذشته 3/0 درصد کل دانشجویان بود و اگر اکنون که دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد 16 هزار نفر پذیرفته شده قطعی داشته باشد، سوابق و تجربه نشان داده که حداکثر 75 درصد این تعداد اقدام به ثبت نام و تحصیل می کنند و این میزان در حدود 12 هزار نفر که معادل 7/0 درصد کل دانشجو خواهد بود.   وی ادامه داد: طبق برنامه 5 ساله بعدی و چشم انداز تعیین شده تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در آخر برنامه باید 20 درصد کل دانشجویان شود تا بتوان صحبت از تولید علم و فن آوری و تولید ثروت در کشور نمود. دکتر رسول خدابخش در همین رابطه افزود: اگر دانشگاه های آزاد اسلامی و دولتی بتوانند ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی را حتی 2 یا 3 برابر نیز بالا ببرند باز هم این میزان در آخر برنامه 5 ساله  به 20 درصد نخواهد رسید.

نماینده ریاست دانشگاه در استان در ادامه صحبت های خود افزود: در آزمون دکتری تخصصی سال 92 پذیرفته شدگان قطعی در کل ایران 9171 نفر بوده که از این تعداد 6778  نفر ثبت نام نموده و در دانشگاه دولتی نیز این تعداد حدود 10 تا 12 هزار نفر است که این مقدار تقریبا کمتر از 1 درصد می شود.وی افزود: در کنکور سال 93 قرار بر این است که تعداد 5222 نفر به 9171 نفر اضافه شود و طبق پیش بینی این تعداد ثبت نام به 12000 نفر برسد.

دکتر خدابخش خاطر نشان کرد: در سال 92 تعداد 336 رشته مصوب دکتری بود، ولی امسال با تجمیع واحد های علوم و تحقیقات و متمرکز کردن امکانات آموزشی و اعضای هیات علمی، تعداد رشته هایی که وزارت علوم به تصویب رسانده 1256 رشته مصوب شده است. حال اگر نسبت پذیرش دانشجو به رشته را حساب کنیم متوجه می شویم که به ازاء هر رشته 20 نفر دانشجو بود. ولی اگر امسال را محاسبه کنیم این رقم به 10 نفر دانشجو به ازاء یک رشته می شود. بنابراین متوجه می شویم که اگر دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های دولتی با تمام توان نسبت به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی اقدام کنند باز هم به 20 درصد پیش بینی شده در برنامه پنجم نخواهد رسید و این امر در آینده نیز منجر به ادامه مهاجرت جوانان و دانشجویان ایرانی به کشور های همجوار نظیر ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، کردستان عراق، مالزی و ... خواهد شد که تبعات آن وارد شدن لطمه به فرهنگ و اقتصاد کشور است. متاسفانه افرادی به دلیل عدم آگاهی کافی از حقایق، با تحریف اعداد و ارقام واقعی سعی در وارونه جلوه دادن واقعیت ها هستند. به عنوان مثال در مواردی مطرح شده که دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت خود را 8  برابر کرده است، در حالی که طبق اسناد و مدارک و محاسبه دقیق اعداد و ارقام موجود این مقدار نسبت به پارسال حدود 77/1  افزایش است.

این مقام مسئول خطاب به مسئولین واحد ها و مراکز دانشگاهی گفت: لازم است مسئولین واحد ها این اطلاعات صحیح و دقیق را در واحد های خود و در بین مسئولین شهر و نمایندگان محترم و سایرین به صورت دقیق و شفاف توضیح دهند، چرا که این برنامه یک برنامه کشوری برای توسعه آموزش عالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی است که باید سطح تحصیلات تکمیلی درکشور افزایش یابد و مطمئن باشید هیچ کشوری حاضر به فروش دانش فنی خود به کشور دیگری نیست، مخصوصا به کشور ایران اسلامی.

وی در پایان یادآور شد: لازم است مسئولین واحد ها، کارکنان و دست اندرکاران بخش های مختلف دانشگاه را در خصوص  مسائل مختلف توجیه و راهنمایی نمایند تا در ارائه خدمات به دانشجویان و مراجعین و... از عملکرد دانشگاه راضی باشند، چون رضایت مردم از عملکرد دستگاه هایی مثل دانشگاه در واقع رضایت از نظام و در نهایت رضایت از اسلام است و کار ثواب در واقع درست انجام دادن کارهاست.
نویسنده : سعید فهیمی
تاریخ : چهارشنبه 26 شهریور 1393