تبلیغات

قالب وبلاگ

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه - منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامی رتبه 1 را از لحاظ تعداد مقالات و تولید علم داراست.
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


رئیس منطقه 2 دانشگاه آزاد اسلامی :

منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامی رتبه 1 را از لحاظ تعداد مقالات ، و تولید علم داراست.

علوم انسانی نتیجه علوم مختلف را با پیشرفت و تعالی انسان مرتبط می سازد.

پروفسور فرامرز فتح‌نژاد رئیس منطقه 2 دانشگاه آزاد اسلامی به همراه دکتر علیرضا نجف پور رئیس واحد ارومیه و دکتر رضا طالبی رئیس واحد علوم و تحقیقات استان آذربایجان غربی ، درنشست خبری با اصحاب رسانه، خبرنگاران و نمایندگان خبری نشریات و خبرگزاری های استانی و رسانه ملی که در سالن جلسات مرکز آموزش عالی شماره 1 دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه برگزار شد، شرکت کرد.

پروفسور فتح نژاد در ابتدای سخنان خود خطاب به خبرنگاران گفت: خبرنگاری تنویر افکار، افکار سازی، ازدیاد شناخت و آگاه سازی جامعه را بر عهده دارد زیرا  شناخت آحاد جامعه بخصوص تحصیل کرده ها از اوضاع و احوال علمی کشور و دنیا برای پیشرفت منطقه ما بسیار حائز اهمیت است و نقش  خبرنگاران از لحاظ رتبه و اهمیت بسیار بالاست. وی افزود:  پیشرفت  جامعه و جوانان خصوصا" در زمینه تولید علم و ایجاد اشتغال آبرومند در آینده ، همچنین پیشرفت کشور و جامعه در سایه آگاهی و شناخت درست چه در انتخاب نوع رشته ، چه در تصویر دورنمای آینده و ظرفیت های  کشور و منطقه، نقش خبرنگاران را بسیار پر اهمیت می کند.

 وی به پیشرفت روزافزون ایران در رشته‌های بسیار حساس و حیاتی دنیا اشاره کرد و متذکر شد: نقش تولید علم و افزایش مهارت و فن‌آوری‌های مختلف در پیشرفت کشور بر کسی پوشیده نیست و به حمدالله جوانان ایرانی در چندین رشته بسیار حساس دنیا به بالاترین درجات رسیده اند، که از آن جمله می توان به بحث سلول های بنیادی ، صنایع هوا فضا ، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای  ، تولید آلیاژهای مختلف و در علم پزشکی به طور عام و رشته های خاص اشاره کرد که کشور ما جزء سرآمدهای جهان است .

پروفسور فتح‌نژاد با اشاره به چالش‌های پیش روی جوانان و دانشجویان در جامعه، تصریح کرد:. در منطقه ما جوانان با استعدادی وجود دارند که استفاده بهینه  از توانائی های آنها به عمل نیامده و چنین فرصت هایی هنوز به طور کامل پیاده و استفاده نشده است همچنین ما فارغ التحصیل به اندازه کافی و درحدی که در بازار کار وصنعت و سرمایه جذب شوند داریم در حالی که نیاز به اشتغال و تولید هم در کشور وجود داردولی در این میان یک حلقه مفقوده ای است که این ها را از هم جدا ساخته است.

رئیس منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامی همچنین ، به شعار ((ساختن آینده بدون تخریب گذشته اشاره کرد)) و گفت: در گذشته کارهای زیادی برای دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده و تقویت ضعف‌های موجود در آن و بالا بردن کیفیت آموزشی آن در دستور کار ما قرار دارد. وی گفت: ما در صدد رفع ضعف ها و نقایص آن و در حالت کلی ارتقاء کیفیت با مدنظر قرار دادن اهداف ارتقاء فرهنگی دانشگاه ، ارتقاء علمی و تحصیلات تکمیلی ، تولید قطب های علمی و آزمایشگاه های مرجع در منطقه به طوری که در کشور نمونه و الگو باشند، هستیم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مفید بودن مهارت های فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در بازار کار و با بیان این که معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در حال بررسی است، خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد با ایجاد کارگاه‌های آموزشی وابسته به دانشگاه، دانشجویان قبل از فارغ‌التحصیلی و ورود به بازار کار آموزش‌های تجربی لازم را در این مراکز دریافت کنند و ما علاوه برنظارت بر نحوه تحصیل و تدریس و مواد درسی  ، در برنامه داریم این کارگاه ها را به منظور مهارت آموزی هرچه بیشتر فارغ التحصیلان توسط دانشگاه یا با همکاری بازار کار و صنعت برگزار نماییم و در آموزش های تحصیلات تکمیلی هدف راهبردی دوم ما همین است .

پروفسور فتح نژاد با بیان این که تغییر سیستم آموزشی اداری دانشگاه آزاد اسلامی در حال شکل‌گیری است، اظهار داشت: از کارهای دیگری که در دانشگاه آزاد اسلامی در حال شکل گیری است ، تغییر سیستم آموزشی و اداری دانشگاه است که سیستم منطقه ای و متمرکز به سیستم استانی تبدیل می شود . وی گفت:  هیأت امنای استانی درحال شکل گیری است که اغلب اعضاء این هیأت از خود استان ها خواهد بود و اکثریت تصمیمات دانشگاه های استان نظیر جذب استاد ، تشخیص رشته های جدید تحصیلی و اساتید مورد نیاز و ... در هیأت  امنا مصوب خواهد شد و قطعا" این امر  برای رشد و تعالی و رسیدن به اهداف اعلام شده  کمک خواهد  کرد وی افزود:  البته این تغییر ساختار توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب و توسط ریاست محترم دانشگاه اعلام و ابلاغ شده است و حد اکثر تا پایان امسال اجرایی خواهد شد ولی با توجه به این که برای راه اندازی کامل آن نیاز به انجام برخی پارامتر ها نظیر تدوین آیین نامه های جدید و... می باشد ، دانشگاه  هم اکنون در حال اقدام در این خصوص است.

رئیس منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رتبه نخست منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه علمی، پژوهشی و تولید علم ، متذکر شد: از لحاظ رتبه بندی منطقه دو دانشگاه رتبه 1 را از لحاظ تعداد مقالات ، امتیاز ، رتبه علمی و تولید علم داراست و تعداد مقالات ارائه شده ، پروژه ها و مقاله های ISI بسیار   مناسب است ولی هنوز رضایت بخش نیست . وی افزود: ما انتظار داریم پروژه های مشترک عملیاتی با خارج دانشگاه نیز داشته باشیم که کار زیادی می خواهد .

پروفسور فتح نژاد با اشاره به رشد و توسعه مناسب واحد ارومیه گفت: واحد ارومیه در چند سال اخیر رشد بسیار خوب و مناسبی داشته است و قطعا" باید به منظور ارتقاء آموزشی و علمی نیز کارهای بیشتری انجام دهد .وی در خصوص واحد علوم و تحقیقات استان نیز گفت: واحد علوم و تحقیقات استان آذربایجان غربی ، که در زمینه تحصیلات تکمیلی فعال است، پذیرای دانشجویان زیادی از استان های مختلف و اقصی نقاط کشور می باشد و ما انتظار داریم این دانشگاه به حدی برسد که نه تنها دانشجویان ما را از مسافرت به خارج از کشور جهت ادامه تحصیل بی نیاز می کند، بلکه دانشجویان کشور های مجاور را نیز جهت ادامه تحصیل جذب نماید.

این مقام مسئول در پاسخ یکی از خبرنگاران در خصوص تفکیک جنسیتی در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: همان طور که در جلسات مختلف نیز گفته شده ، بحث تفکیک جنسیتی یکی از راه های ارتقاء فرهنگی در دانشگاه هاست واین موضوعی است که دردانشگاه های سایر کشور ها نیز به اجرا در آمده و دانشجویان با اختیار خود نوع دانشگاه و نحوه تحصیل خود  را انتخاب می کنند  ، وی افزود، این موضوع به واحدهای دانشگاهی منطقه در اجلاس شورای فرهنگی منطقه 2 اعلام شده است که واحد هایی که توانایی و امکانات لازم را جهت تحقق این امر دارند می توانند به صورت الگو و نمونه نسبت به آن اقدام نمایند.

رئیس منطقه 2 دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم رشد مناسب رشته های علوم انسانی در کشور اظهار داشت: یکی از دلایل عدم رشد مقوله مربوط به رشته های علوم انسانی ، دلایل استعماری است، زیرا استعمار و استکبار علوم انسانی را برای کشور های در حال توسعه از علوم فنی، پایه و ... جدا نموده است چون نمی خواهد دانشمندان و متخصصان علوم مختلف، با علوم انسانی آشنایی داشته و از مفید بودن نتیجه دانش خود برای بشریت اطلاع داشته باشند زیرا علوم انسانی نتیجه علوم مختلف را با پیشرفت و تعالی انسان مرتبط می سازد و حتی برخی از علوم اگر در ارتباط با علوم انسانی رشد نکنند به ضرر بشریت هستند.

پروفسور فتح نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی آمارهای مربوط به منطقه 2 پرداخته و گفت : منطقه 2 دانشگاه آزاد اسلامی هم اکنون 97000 دانشجو و یک هزار و  390 رشته در مقاطع مختلف دارد که از 380 رشته ای  که پیش بینی می شود در سال اینده   به تعداد رشته های موجود  منطقه 2 اضافه شود 51 رشته کارشناسی ارشد  ، یک رشته    دکترای تخصصی ومابقی در مقاطع کارشناسی وکاردانی  خواهد بود.

وی توسعه  و ارتقای  تحصیلات تکمیلی را جزو  اهداف راهبردی  دانشگاه آزاد اسلامی در  منطقه 2  عنوان کرد و افزود : در چهارچوب مطالعات آمایشی صورت گرفته، با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و فرهنگی این منطقه ، رشته های مرتبط با امور گردشگری و توریسم  ، هتل داری ، صنایع تبدیلی و صادراتی جزو رشته های مورد نیاز در مقطع کارشناسی ارشد برای منطقه 2 کشور معرفی شده اند که مصمم هستیم در 3 سال اینده به تدریج  مجوز های لازم برای رشته های جدید  و مورد نیاز را فراهم کنیم.
:: مرتبط با: اخبار دانشگاه ,
نویسنده : سعید فهیمی
تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1391