تبلیغات

قالب وبلاگ

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه - حجت الاسلام اسم حسینی: جوهره و اساس اسلام خدا گرایی و قوانین الهی است.
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان آذربایجان غربی در جمع اساتید شرکت کننده در طرح ضیافت اندیشه واحد ارومیه، درنشستی با عنوان «بررسی اندیشه سیاسی اسلام وتفاوت های آن با مكاتب ماركسیسم ولیبرالیسم » به تشریح موضوعاتی در این زمینه پرداخت و به طور مختصر درباره هریك از این مكاتب توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه، اسم حسینی با تعریفی كه از مكتب ماركسیسم ارائه كرد، گفت: این مكتب به عنوان مكتبی شناخته شده است كه در متن جنبش كارگری و سوسیالیستی شیوع یافت و به مقابله با نظام سرمایه داری و لیبرالیسم پرداخت.

وی مكتب لیبرابیسم رانیز به عنوان یكی دیگر از مكاتب و ایدئولوژی های مهم غرب معرفی كرد و افزود: این مكتب مبتنی بر ویژگی ها، اصول و مقدمات فكری است و اومانیسم و انسان محوری یكی از مهم ترین بخش های آن به شمار می رود.

مسؤل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان آذربایجان غربی تصریح كرد: برجسته ترین ویژگی لیبرالیسم برمی گردد به تعریف آن از آزادی چرا كه این مكتب آزادی را غایت  نهایی و برترین ارزش می داند.

وی در ادامه جلسه به گفتمان اسلام و مبانی این گفتمان با دو مكتب ماركسیسم و لیبرالیسم اشاره كرد وگفت:  گفتمان اسلام به عنوان مكتب و گفتمان ضد استعماری دربین ملت ها شناخته شد و مولفه هایی همچون طرد نگاه ماتریالیستی( اصالت دادن به ماده و یا نگاه مادی به همه امورجهان) که موجود در گفتمان کمونیستی بود و رد گرایش اومانیستی ( اصالت دادن به انسان، انسان به جای خدا) و رد منطق سکولاریستی یا جدایی دین از عرصه عمومی و سیاست را در بر داشت.

گفتنی است، در پایان یكی از اساتید سوالی مطرح كرد مبنی بر اینكه، چرا با تمدن های بزرگی كه در اسلام وجود داشت رفته رفته رو به انحطاط نهاد و تمدن غرب که عقب ماندگی تاریخی نسبت به جهان اسلام داشت به پیشرفت چشمگیری نسبت به جهان اسلام دست یافت؟ یعنی چرا ما عقب ماندیم و آنها پیشرفت کردند؟

حجت السلام اسم حسینی نیزدر پاسخ به این سوال به دیدگاه امام خمینی(ره) در جواب به این پرسش اشاره كرد وگفت: ایشان علت اصلی عقب ماندگی جوامع اسلامی را در دور شدن از جوهره واقعی اسلام دانسته و معتقدند که باید به اسلام اصیل و واقعی دست یابیم.
نویسنده : سعید فهیمی
تاریخ : یکشنبه 3 شهریور 1392